2025.12.14.
Amennyiben én egy összegben szeretném visszaigényelni az adókedvezményt az adóbevallásomban (nem havonta, ahogy eddig is), abban az esetben kell nyilatkoznom valamiről?
Jogszabály
A nyilatkozat online intézhető a NAV Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásában (ONYA)
Teljes válasz
Nem, ebben az esetben nem kell nyilatkoznod. Ha nem szeretnéd havonta érvényesíteni az adókedvezményt (pl. családi kedvezmény), hanem egy összegben az éves adóbevallásban szeretnéd visszaigényelni, akkor nem kell adóelőleg-nyilatkozatot tenned a NAV felületén, és nem kell a munkáltató felé sem nyilatkoznod.
Ilyenkor a munkáltató havonta a teljes adóelőleget vonja le, te pedig az éves SZJA-bevallásban (pl. a NAV által készített tervezetben) tudod majd érvényesíteni a kedvezményt, és ott kapod vissza egy összegben.
Lényeges:
Csak akkor kell adóelőleg-nyilatkozatot tenned, ha azt szeretnéd, hogy a kedvezmény havonta, a fizetésedben jelenjen meg.
Ilyenkor a munkáltató havonta a teljes adóelőleget vonja le, te pedig az éves SZJA-bevallásban (pl. a NAV által készített tervezetben) tudod majd érvényesíteni a kedvezményt, és ott kapod vissza egy összegben.
Lényeges:
Csak akkor kell adóelőleg-nyilatkozatot tenned, ha azt szeretnéd, hogy a kedvezmény havonta, a fizetésedben jelenjen meg.
G
Munkavilága a Google-ben
Ha később is gyorsan szeretnéd megtalálni ezt az oldalt, keress rá a Google-ben:
munkavilaga.hu
Megnyitás Google keresésben →